Czemu służą badania statystyczne w farmaceutyce?

obejmuje całą populację częściowy - odbywa się na pewnych (zazwyczaj losowo) wybranych elementach populacji, czyli próbie losowej, zazwyczaj reprezentatywnej dla populacji Wydawać by się mogło, że badanie częściowe jako z założe

Czemu służą badania statystyczne w farmaceutyce?

Badanie statystyczne - definicja

Badanie statystyczne to proces pozyskiwania danych na temat rozkładu cechy statystycznej w populacji. Badanie może mieć charakter:

pełny - badanie obejmuje całą populację
częściowy - odbywa się na pewnych (zazwyczaj losowo) wybranych elementach populacji, czyli próbie losowej, zazwyczaj reprezentatywnej dla populacji
Wydawać by się mogło, że badanie częściowe jako z założenia obarczone niepewnością, stosowane jest bardzo rzadko. Istnieją jednak czynniki, które przemawiają na korzyść tego właśnie rodzaju badania:

populacja może być bardzo duża lub nieskończona, dostęp do jej wszystkich elementów może być bardzo trudny bądź niemożliwy - badania na próbie praktycznie stosuje się do populacji o dużej liczbie desygnatów.
czas trwania badań
koszt badań
badanie może niszczyć badany obiekt, zbadanie całej populacji byłoby równoznaczne z jej zniszczeniem (np. kontrola jakości w fabryce konserw)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_statystyczne


Zbieranie danych do analizy

Zbieranie danych do wykorzystania przez firmy farmaceutyczne może odbywać się na różne sposoby w zależności od potrzeb klienta. Firmy zajmujące się zbieraniem danych zatrudniają ekspertów z tej dziedziny aby jak najdokładniej zbierać i analizować dane.

Sama analiza zebranych danych jest trudniejszą częścią niż ich zbieranie. Od sposobu zarządzania zebranymi danymi zależy czytelność wyników. Analityk musie nie tylko wykonać odpowiednie operację na zbiorze danych, ale także zdecydować które zbiory są najważniejsze. Z pewnością nie jest to proste zadanie dla początkującego e tej branży.


Ankiety

Dane do analiz zbiera się różnymi metoda, a najpopularniejszą z nich są ankiety. Ale czemu w ogóle zbiera się dane? Ponieważ statystykę stosuje się do opisu działań masowych na dużym i reprezentatywnym zbiorze danych. Wracając do ankiet to jest to metoda badania na określonej grupie, która odpowiada na pytania ankietowe.

Wyniki tych badań ankietowych są zbierane i wprowadzane do programu. Kolejno dane są analizowane przez zespół statystyków, aby uzyskać z nich potrzebne informacje i zależności. O szczegółach tych procesów można poczytać w sieci, ponieważ metody statystyczne są dość obszerne, ciężko byłoby je tutaj zamieścić.