Ekstremalne prace porządkowe

wyższe niż 6-piętrowe należały do rzadkości. Wielka liczba schodów była niepraktyczna dla mieszkańców, problemy sprawiała też konieczność uzyskania odpowiedniego ciśnienia, niezbędnego do wyniesienia wody na wysokość większą niż 1

Ekstremalne prace porządkowe

O historii wieżowców

Wynalazkami kluczowymi dla powstania nowoczesnych wieżowców były stal, szkło, żelbet, wydajne pompy wodne oraz windy. Przed nadejściem XIX wieku budynki wyższe niż 6-piętrowe należały do rzadkości. Wielka liczba schodów była niepraktyczna dla mieszkańców, problemy sprawiała też konieczność uzyskania odpowiedniego ciśnienia, niezbędnego do wyniesienia wody na wysokość większą niż 15 m. Mimo problemów sanitarnych, wysokie budynki mieszkalne powstawały w niektórych miejscach nawet w XVI wieku. Wczesnymi konstrukcjami były romańskie i gotyckie wieże mieszkalne w Bolonii lub zabudowa miasta Szibam w Jemenie. Przykładowo w Edynburgu (Szkocja) mur obronny wytyczał ściśle granice miasta. Z powodu ograniczonej powierzchni domy stały się wyższe, powszechnymi były 11-piętrowe, a zdarzały się nawet 14-piętrowe. Wiele z tych kamiennych budowli dotrwało do naszych czasów i można je zobaczyć na edynburskim Starym Mieście, zwłaszcza w pobliżu Royal Mile.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCowiec#Historia


Usuwanie ciężkiego śniegu z dachów

Osoby, zajmujące się czyszczeniem płaskich dachów, mogą po nich chodzić w trakcie wykonywanych przez siebie prac. Natomiast, w przypadku innego rodzaju dachów, mogą być one czyszczone na zasadzie wykonywania prac wysokościowych. Oprócz czyszczenia, w zakres prac wykonywanych na dachu, wchodzi również wymiana poszczególnych dachówek oraz ich malowanie. W zimie, natomiast, z takich dachów bardzo często usuwany jest ciężki śnieg, który może zagrażać stabilności dachu, a tym samym bezpieczeństwu osób, które znajdują się w środku budynku. Wykonywanie tego typu prac musi być odpowiednio zabezpieczone tak, żeby robotnicy nie ulegli żadnej kontuzji, a na osoby przechodzące obok czyszczonych dachów nic nie spadło.


Czyszczenie kominów

Jednym z zadań kominiarza jest wykonywanie prac wysokościowych. W ramach tego typu prac kominiarz sprawdza stan komina i sprawność wentylacji. Dzięki temu może poznać przyczynę tego, dlaczego z komina cofa się dym podczas palenia w piecu i dokładnie wyczyścić komin. Takie czyszczenie komina odbywa się przy wykorzystaniu różnych metod. Jedną z nich jest wprowadzenie do pieca specjalnych środków, które są w stanie wyczyścić komin pod wpływem wytworzonego w piecu ciepła. Inną, natomiast czyszczenie komina od góry. W blokach sprawdzanie stanu komina odbywa się regularnie co kilka miesięcy, natomiast mieszkając w prywatnym domu musimy sami pamiętać o tym, żeby wezwać kominiarza w dogodnym dla nas momencie.