Szukasz rzeczoznawcy specjalizującego się w wycenie nieruchomości?
Ważna informacja
Wykonywanie rzeczoznawstwa w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z przepisów, np. obowiązek wykonywania funkcji biegłego sądowego i inne. To także olbrzymia odpowiedzialność. Do rzeczoznawcy zwracają się zleceniodawcy najczęściej w trudnych sytuacjach, często kryzysowych, awariach, sprawach spornych i katastrofach. Od opinii rzeczoznawcy nie tylko zależy los znacznego majątku prywatnego i publicznego (znacznej wartości), ale też zdrowie i życie ludzi.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca
Co to jest operat szacunkowy?
Operat szacunkowy jest opinią autorską rzeczoznawcy majątkowego o wartość nieruchomości i stanowi dokument urzędowy. Może być sporządzany wyłącznie w formie pisemnej. W razie istotnych rozbieżności w opiniach o wartości tej samej nieruchomości, sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych, oceny prawidłowości tych wycen dokonuje organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych. Operat zawiera informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, w tym wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonanych czynności, rozwiązań merytorycznych, przedstawienia toku obliczeń, wyniku końcowego. W operacie szacunkowym przedstawia się sposób dokonania wyceny nieruchomości, w tym:
określenie nieruchomości i zakresu wyceny,
określenie celu wyceny,
podstawę formalną wyceny nieruchomości oraz źródła danych o nieruchomości,
ustalenie daty określenia wartości nieruchomości,
opis stanu nieruchomości,
wskazanie przeznaczenia wycenianej nieruchomości wynikającego z planu miejscowego lub z innych dokumentów,
wskazanie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania,
analizę i charakterystykę rynku nieruchomości w zakresie dotyczącym celu i sposobu wyceny,
wynik wyceny nieruchomości z przedstawieniem obliczeń wartości nieruchomości.
Czynności w stosunku do już opracowanego operatu szacunkowego, polegają na:
potwierdzeniu aktualności operatu szacunkowego,
opiniowaniu operatu szacunkowego,
ocenie prawidłowości wycen.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Operat_szacunkowy
Wycena mieszkania po dużej awarii
Dla wielu ubezpieczycieli wycena mieszkania po jego zniszczeniu staje się podstawą do wypłacenia odszkodowania. Takie zniszczenia mogą być spowodowane przez nieuczciwych lokatorów lub złodziei, którzy dokonując kradzieży kompletnie zniszczyli mieszkanie. Przyczyną zniszczeń w mieszkaniu może być również powstały w nim pożar i zalanie. Oczywiście, aby otrzymać odszkodowanie, trzeba będzie dowieść, że do tych zdarzeń doszło niezależnie od działań właściciela, który starał się dobrze dbać o swoje mieszkanie. Mieszkanie może wymagać wyceny również po jakiejś dużej awarii, do której doszło w czasie nieobecności właścicieli, dlatego spowodowała ona powstanie w mieszkaniu dużych strat. Taka wycena pozwoli na ustalenie, jaka ilość środków będzie potrzebna do naprawy mieszkania.