Mechanika samochodowa - co warto wiedzieć

tephensona Lokomotywa Johna Blenkinsopa z 1812 Pojazd Siegfrieda Marcusa z 1889 Ford Model T z 1911 Jednak pierwszym udokumentowanym pojazdem napędzanym silnikiem cieplnym był parowy wehikuł francuskiego inżyniera wojskowego

Mechanika samochodowa - co warto wiedzieć

Lokomotywa Trevithicka

Pierwsze pojazdy napędzane parą (1769-1830)
Powóz parowy konstrukcji Richarda Trevithicka stosowany w Londynie z 1802
Lokomotywa Trevithicka
Rakieta Stephensona
Lokomotywa Johna Blenkinsopa z 1812
Pojazd Siegfrieda Marcusa z 1889
Ford Model T z 1911

Jednak pierwszym udokumentowanym pojazdem napędzanym silnikiem cieplnym był parowy wehikuł francuskiego inżyniera wojskowego, Nicolasa-Josepha Cugnot, zbudowany w 1769. Pojazd Cugnot?a przeznaczony do ciągnięcia dział, był napędzany prymitywną, dwucylindrową maszyną parową, która umożliwiała jego ruch z prędkością zaledwie 4 km/h. Dlatego też, pojazd ten nie doczekał się uznania ówczesnych ludzi i szybko odszedł w zapomnienie.

W 1801 angielski inżynier Richard Trevithick reaktywował ideę użycia maszyny parowej do napędzania pojazdu. Udoskonaliwszy maszynę parową, zastosował ją do napędu, ?lokomotywy drogowej? i jako pierwszy w świecie, w 1804 przejechał pomyślnie 150 km, zabierając jednocześnie 12 pasażerów. Parowóz ten nie odniósł jednak sukcesu finansowego, i dlatego też często błędnie podaje się Rakietę George?a i Roberta Stephensonów jako pierwszy parowóz świata. Został on skonstruowany w 1829, właściwie była to udoskonalona wersja parowozów konstruowanych w poprzednich latach (pierwszą linię kolejowa George Stephenson uruchomił już w 1825). W Rakiecie zastosowano wielorurowy kocioł, który znacznie poprawił jej osiągi. Zbudowano ją głównie dla uczestnictwa w konkursie Rainhill Trials, którego zwycięska maszyna miała być używana przez kolej Liverpool ? Manchester. Rakieta zwyciężyła, ponieważ jako jedyna przetrwała wszystkie próby, a jej osiągi odpowiadały organizatorom. 15 września 1830 miał miejsce pierwszy śmiertelny wypadek w historii kolei ? podczas oficjalnego otwarcia linii Liverpool ? Manchester, zginął William Huskisson.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_motoryzacji


Części samochodowe dostępne na stacjach paliw

Duże stacje paliw charakteryzują się tym, że można na nich kupić dobre części samochodowe. Dzieje się tak dlatego, że właściciele stacji paliw zdają sobie sprawę z tego, jak wielu klientów obsługują i chcą zarobić jeszcze na sprzedaży części samochodowych. Jeszcze częściej można na nich znaleźć dobre akcesoria samochodowe. W skład takich akcesoriów wchodzą płyny samochodowe i różne środki wykorzystywane do czyszczenia samochodów. Poza tym na stacjach paliw można skorzystać z różnych usług motoryzacyjnych. W razie potrzeby jeden z pracowników stacji pali może dokonać niewielkiej naprawy samochodu lub zamówić mechanika samochodowego. Poza tym na wielu stacjach paliw czyszczone są samochody.


Przywóz samochodu z fabryki

Najnowsze samochody można znajdywać w fabrykach samochodowych. Kupowanie samochodów w takich fabrykach daje pewność, że są one pojazdami o najwyższej jakości. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że każdej osobie, która dokonuje zakupu nowego samochodu powinno zależeć na tym, aby był on pojazdem o jak największej jakości. W przeciwnym razie niesprawny samochód może stanowić zagrożenie nie tylko dla niej, ale również dla innych użytkowników drogi. Natomiast sprowadzanie samochodu z fabryki może odbywać się w sposób prywatny. Wówczas to osoba dokonująca zakupu samochodu będzie odpowiedzialna za jego przywóz do domu i umieszczenie w garażu. W razie potrzeby można także dowiedzieć się o możliwość przywozu samochodu przez specjalną firmę.