Nauka o geodezji. Krótki wpis

rzyja fakt, że coraz łatwiej jest zakładać i prowadzić działalność gospodarczą nawet na szeroką skalę nawet tym przedsiębiorcom, którzy nie są w stanie posiadać szerokiego zaplecza logistycznego. Trzeba przyznać, że jednoosobowe f

Nauka o geodezji. Krótki wpis

Samodzielne świadczenie usług geodezyjnych

Obecnie nie brakuje takich osób, które samodzielnie zajmują się świadczeniem usług geodezyjnych. Zakładaniu jednoosobowych firm geodezyjnych sprzyja fakt, że coraz łatwiej jest zakładać i prowadzić działalność gospodarczą nawet na szeroką skalę nawet tym przedsiębiorcom, którzy nie są w stanie posiadać szerokiego zaplecza logistycznego. Trzeba przyznać, że jednoosobowe firmy geodezyjne świadczące bardziej prywatne usługi cieszą się obecnie sporą popularnością wśród osób chcących dokonać zakupu nowych posesji czy rozpoczynających budowę domów. Również duże firmy planujące rozbudowę dróg i autostrad sięgają po usługi świadczone przez osoby prywatne, które pełnią w takim wypadku funkcje ekspertów i nadzorców budowalnych.


Geodezyjny pomiar powykonawczy


Każdy, kto miał choć trochę do czynienia z geodezją z pewnością natknął się na coś takiego, jak inwentaryzacja powykonawcza czy geodezyjny pomiar powykonawczy. Jest to jeden z wielu obowiązków geodetów, który polega na zebraniu aktualnych danych o nieruchomości, po jej zakończonej już budowie. Pomiary wykonuje się w celu określenia położenia danych obiektów na siatce współrzędnych geograficznych oraz żeby określić wysokość danego obiektu. Pomiary powykonawcze należą do grupy pomiarów bezpośrednich, co znaczy, że wymagają bezpośredniego kontaktu z nieruchomością czy przedmiotem mającym być celem pomiarów. Inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna, żeby wprowadzić zmiany do dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.


Narzędzia wykorzystywane w geodezji


Narzędzia wykorzystywane w każdej nauce technicznej muszą spełniać odpowiednie wymagania, aby właściwie pełniły swoją funkcję. Nie powinno więc dziwić, że to samo dotyczy narzędzi wykorzystywanych w geodezji. Jest to szereg wysoko wyspecjalizowanych przyrządów, niezbędnych do dokonywania precyzyjnych pomiarów. Przykładowymi narzędziami używanymi w geodezji są, między innymi, tachimetr, używany do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz tyczka geodezyjna, która służy do oznaczania danego punktu. Geodeci w swojej pracy używają także statywów, na których montują urządzenia pomiarowe. Wszystkie te przyrządy muszą być skonstruowane bez żadnych usterek technicznych, żeby wskazywane przez nie wartości były bezbłędne.