Taksówka jako przykład transportu osobowego

zbiorowym. Publiczny transport zbiorowy może odbywać się w Polsce na podstawie: umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego pomiędzy organizatorem a operatorem, potwierdzenia zgłoszenia przewozu

Taksówka jako przykład transportu osobowego

O publicznym transporcie zbiorowym w Polsce

W Polsce podstawowe kwestie dotyczące publicznego transportu zbiorowego reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

Publiczny transport zbiorowy może odbywać się w Polsce na podstawie:

umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego pomiędzy organizatorem a operatorem,
potwierdzenia zgłoszenia przewozu lub decyzji o przyznaniu otwartego dostępu.
Ustawa o o publicznym transporcie zbiorowym nakazuje oznakowanie środków transportu, którymi są wykonywane usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w sposób widoczny dla pasażera, podawanie rozkładu jazdy do publicznej wiadomości na wszystkich dworcach i przystankach wymienionych w rozkładzie jazdy, a także upublicznianie cenników opłat lub taryf oraz regulaminów przewozu osób (zawierających warunki obsługi podróżnych, warunki odprawy oraz przewozu osób i bagażu, wskazujących podmiot właściwy do przyjmowania skarg i reklamacji wynikających z realizacji usług oraz terminy ich rozpatrywania).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczny_transport_zbiorowy


Negocjacja ceny za przejazd taksówką

Ceny za przejazdy taksówką różnią się pomiędzy różnymi miastami i firmami przewozowymi. Dla tras w mieście stawka zwyczajowo jest wyższa niż dla dłuższych i między-miastowych przejazdów tym środkiem transportu. Wynika to z prostego faktu, auto w trasie zużywa mniej paliwa, więc przewoźnicy i taksówkarze mogą sobie pozwolić do obniżenia ceny nawet do 1 zł za kilometr.

Można też cenę przedyskutować z przewoźnikiem już zamawiając przejazd, zwłaszcza taki dłuższy. Im dalej będziemy chcieli pojechać tym mniej powinniśmy zapłacić, co daje nam pewne pole do negocjacji ceny z taksówkarzem. Jest to szczególnie przydatne np. przy transferach lotniskowych.


Kiedy opłaca się wezwać taksówkę

Spotkanie biznesowe, mało czasu i jesteśmy w obcym nam mieście- co robić? Większość ludzi w takiej sytuacji wezwie taksówkę lub poszuka jakiejś na postoju, co generalnie jest chyba jedyna dobrą opcją w takiej sytuacji.

W dużych miastach ciężko wręcz nie natknąć na jakąś taksówkę lub choćby postój dla tych pojazdów. I to właśnie w dużych miastach taksówkarze mogą spodziewać się największego popytu na swoje usługi i najwięcej zarabiają. Co ciekawe niektóre miasta stosują ograniczenia maksymalnej ceny dla przewozów taksówkarskich za kilometr. Żaden taksówkarz, czy firma przewozowa nie może ich przekroczyć. jest to dość ciekawe podejście do tematu cen za przejazd.